Individual Scoreboard

10 Points added to people reaching the Indian Land Professional

People no longer in the realty field will only be eligible for award by taking a class or the Trick Question Test (These names appear on the next table).

Rank / Student
Organization
Points
1. David Murray, ILP
Uintah & Ouray Agency
294
2. Darnell Day, ILP
OST – Concho Agency
256
3. Vonny Shortbull, ILP
Rosebud Sioux Tribe
245
4. Kim Yearyean, ILP
Pacific Regional Office
226
5. Cheryl Ethelbah, ILP
White Mountain Apache Tribe
213
6. Dale Denney, ILP
Makah Tribe
192
7. Annette Ahill, ILP
Papago Agency
182
8. Annabell Kingbird, ILP
Minnesota Agency
179
9. Marion Duffy, ILP
Great Lakes Agency
178
10. Chester Earl, ILP
Salish Land Associates
167
11. Norma Corwin, ILP
Muckleshoot Indian Tribe
165
12. Ann Alexander, ILP
Shawnee Field Office
164
13. Amy Boucher, ILP
Muckleshoot Tribe
158
13. Robert Charley, ILP
Hopi Tribe
158
13. Clara Lovato, ILP
Southern Pueblos Agency
158
16. Rozelda Namingha, ILP
Hopi Tribe
150
17. Pam Vande Venter, ILP
Great Lakes Agency
148
18. Roxane Poupart, ILP
Western Regional Office
142
19. Merrilee Red Robe, ILP
Northern Cheyenne Tribe
134
20. Donna Lynk, ILP
Bad River Band
133
21. LaVerne Parker, ILP
Winnebago Agency
132
22. Tom Hoseth, ILP
Bristol Bay Native Association
124
23. Johnna Blackhair, ILP
Uintah & Ouray Agency
116
24. Michelle Dufek, ILA 2
Great Lakes Agency
112
25. Gail Primeaux, ILP
Miami Agency
110
26. Pamela Martin-Cuch
U & O Agency
109
27. Florence Halfred, ILP
Cheyenne River Agency
107
28. Michael Mathews, ILP
U & O Agency
106
29. Bruce Beyal, ILP
Palm Springs Agency
103
30. Eileen Grant-Moreau, ILP
Tanana Chiefs Conference
101
31. Lenore Bigboy, ILP
Great Lakes Agnecy
98
32. Mel Lawrence, ILP
Alaska Regional Office
96
33. Paula Black, ILP
Uintah & Ouray Agency
93
34. Kevin Bearquiver, ILP
Pacific Regional Office
92
34. Dena Mortenson, ILA 2
Great Lakes Agency
92
34. Sandy Dietz, ILA 2
Great Lakes Agency
92
34. Richard Pease, ILA 2
Three Affiliated Tribes
92
38. Holly Hunt, ILP
Midwest Regional Office
90
39. Elaine Hunt Sanshue, ILP
Laguna Agency
88
39. Arvada Wolfin, ILP
Pacific Regional Office
88
39. Rayola Eder, ILA 2
Central California Agency
88
39. Sabrina Savo, ILA 2
Bristol Bay Native Association
88
43. Alan Cherry, ILA 2
OST – Albuquerque
86
43. Nellie Cadue, ILP
Kickapoo Tribe
85
43. Peggy Doney, ILA 2
Fort Belknap Tribe
85
46. Megan Bakken, ILA 2
White Earth Band
84
47. Joanna Johnson, ILP
Pima Agency
82
47. Nasha Flores, ILP
Colville Tribe
82
49. Denise Begay, ILP
Hopi Agency
80
49. Mary Ann Bearcomesout, ILA 2
Northern Cheyenne Agency
80
49. Cheryl Andrew, ILA 2
North Pacific Rim Housing Authority
80
49. Bill Saffell, ILA 2
Northern California Agency
80
49. Karen Lucei, ILA 2
Yakama Nation
80
54. Rick Clifford, ILA 2
Great Plains Regional Office
79
55. Stephanie Stevens, ILP
Colorado River Agency
78
55. Marie Marquez, ILP
Muckleshoot Tribe
77
57. Paul Schlafly, ILA 2
Southern Paiute Agency
76
58. Diane Baker, ILA 2
Midwest Regional Office
74
58. Denise Hill, ILA 2
Yakama Nation
74
60. Darryl Sanchez, ILP
Northern Cheyenne Agency
73
61. Stephanie Brady, ILP
Northern Cheyenne Agency
72
62. Dori Duran, ILP
Southwest Regional Office
70
62. Renee Jones, ILA 2
Midwest Regional Office
70
62. Carey Griffin, ILA 2
Horton Agency
70
62. Alan Backford, ILA 2
Bristol Bay Native Association
70
62. Monica Walker, ILA 2
Alaska
70
62. Merla Rae Martin, ILA 2
Swinomish Tribe
70
62. Claudia Salgado, ILA 2
Palm Springs Agency
70
69. Lillian Gallego, ILA 2
Western Regional Office
67
70. Effie Delmar, ILA 2
Eastern Navajo Nation
66
70. Kimberly Antone, ILA 2
Gila River Indian Community
66
70. Mike Anspach, ILA 2
Southwest Regional Office
66
70. Stacy McKay, ILA 2
Yakama Nation
66
70. Lona Schroeder, ILA 2
Bristol Bay Native Association
66
75. Bonnie Good Bird, ILA 2
Three Affiliated Tribes
64
75. Dwayne Haviland, ILA 2
Alaska Regional Office
64
75. Earl Samuel, ILA 2
Tesuque Pueblo
64
75. Letitia Black, ILA 1
Wind River Agency
64
75. Christine Buckminster, ILA 2
Colville Tribe
64
80. Robert Allan, ILA 2
Navajo Nation
63
81. Patricia Olby, ILA 2
Minnesota Agency
62
81. Jonelle Abe, ILA 2
Three Affiliated Tribes
62
81. Tiffany Rogers, ILA 1
Quapaw Tribe
62
84. Willis Waggoner, ILA 2
Colville Agency
61
85. Claudia Salgado, ILA 2
Palm Springs Agency
60
85. Spencer Nephi, ILA 2
U & O Agency
60
87. Clay Hamilton, ILA 2
Hopi Tribe
58
87. Justin Vann, ILA 1
Eastern Oklahoma Regional Office
58
89 Cathy Eidem, ILA 2
White Earth Band (WELSA)
57
89. Monica Flores, ILA 2
Winnebago Agency
57
89. Kim Wall, ILA 2
Universal Field Office
56
89. Shawn Tahkeal-Manjarrez, ILA 2
Yakama Nation
56
89. Janice Jones, ILA 2
Pima Agency
56
89. Lisa Warwick, ILA 2
Yakama Nation
56
89. Mary DePerry, ILA 2
Eastern Regional Office
56
89. Stephen Martinez, ILA 2
San Ildefonso Pueblo
56
89. Minnie Mann, ILA 1
Fort Apache Agency
56
89. Fred Matsuno, ILA 1
Alaska Regional Office
56
89. Trenton Stand, ILA 1
Quapaw Tribe
56
100. Darla Yocham, ILA 2
Creek Nation
54
100. Patricia Hanson, ILA 1
Ho-Chunk Nation
54
100. Bill Young, ILA 1
Colville Agency
54
100. Diana Lewis, ILA 2
Three Affiliated Tribes
53
104. Michael Tabor, ILA 1
Village of Kotzebue
53
105. Ollie Beyal, ILA 2
Palm Springs Agency
52
105. Belinda Ray, ILA 2
Palm Springs Agency
52
105. Christine Herman, ILA 2
Minnesota Agency
52
108. Liz Listo, ILP
Papago Agency
50
108. Ron Kaiser, ILA 2
Wyandotte Tribe
50
108. Heather Demery, ILA 2
Midwest Regional Office
50
108. Liza Rose Yazzie, ILA 2
Southwest Regional Office
50
108. Mark Magee, ILA 1
Blackfeet Tribe
50
108. Kellie Youngbear
Southern Paiute Agency
50
108. Becky Mahurin, ILA 1
Quapaw Tribe
50
115. Duane Stewart, ILA 2
Gila River Indian Community
49
115. Linda Evans, ILA 2
Tanana Chiefs Conference
49
117. Vanessa Jackson, ILA 2
Yakama Nation
48
117. Della Kingbird, ILA 2
Leech Lake Band
48
117. Valerie Greene, ILA 1
OST – Midwest Regional Office
48
117. Aaron Pepatphong, ILA 1
Morongo Band
48
117. Janice Staudte, ILA 1
San Carlos Agency
48
117. Chris Thompson, ILA 1
Thompson Real Estate Services
48
117. Rae Ann Williams, ILA 1
Three Affiliated Tribes
48
124. Bucky Secakuku, ILA 2
U & O Agency
47
125. Jaimie Parisot, ILA 2
Northern California Agency
46
125. Penny Ybarra, ILA 1
Ho-Chunk Nation
46
127. Lorraine Brien, ILA 2
Midwest Regional Office
45
128. Connie Adams, ILA 2
Yakama Nation
44
128. Calvin Ray, ILA 2
Palm Springs Agency
44
128. Radena Rutherford, ILA 1
Cherokee Nation
44
128. Willa Rollins-Evers, ILA 1
Colville Tribe
44
128. Lea Tsotaddle, ILA 1
Iowa Tribe of Oklahoma
44
133. Rhonda LeBeau, ILP
Cheyenne River Agency
43
133. Bobbie Jo Henry, ILP
Central California Agency
43
133. Lucion LaFontaine, ILA 2
Great Plains Regional Office
43
133. Lynn Jent, ILA 1
Northwest Regional Office
43
137. Eleanora Smith, ILA 2
Oneida Nation
42
137. Kate Cesspooch, ILA 2
U & O Agency
42
137. Sabrina Pike, ILA 1
Muskogee Creek Nation
42
137. Vickie Fawcett, ILA 1
Metlakatla
42
137. Theodora Bird Bear, ILA 1
Three Affiliated Tribes
42
142. Euphrasia Dayton-Demoski, ILA 2
Tanana Chiefs Conference
41
143. Christine Lowe, ILA 2
Fort Mojave Tribe
40
143. Hilary Owens, ILA 2
Yakama Nation
40
143. Tracy Olsen, ILA 2
Lummi Tribe
40
143. Michelle Hill, ILA 2
Oneida Nation
40
143. Theresa Bracco, ILA 2
Colville Agency
40
143. Cyril Andrews, ILA 2
Alaska Region
40
143. Mike Johnson, ILA 1
Western Regional Office
40
143. Sheila Neketa, ILA 1
Bristol Bay Native Association
40
143. Carol Musick, ILA 1
Eastern Oklahoma Regional Office
40
143. Bud Robbins, ILA 1
Yakama Agency
40
153. Pathimi Goodtracks, ILA 1
Southern Ute Tribe
39
153. Peter Lie, ILA 1
Village of Kotzebue
39
153. Sally McMaster, ILP
Puyallup Tribe
38
153. Jo Ellen Cree, ILA 2
Rocky Mountain Regional Office
38
153. Faye Houghton, ILA 2
Winnebago Tribe
38
153. Ron Hunt, ILA 1
Umatilla Agency
38
153. Jana Brockie, ILA 1
Central Office
38
153. Rebecca Jacobson, ILA 1
Leech Lake Band
38
153. Eugene Tso, ILA 1
Great Plains Regional Office
38
153. Bill Holway, ILA 1
Muckleshoot Tribe
38
153. Letitia Jack, ILA 1
U & O Agency
38
164. Darrell Tafoya, ILA 2
Northern Pueblos Agency
37
164. Leah Burrowes, ILA 2
Western Regional Office
37
164. Dinah Peltier, ILA 1
Uintah & Ouray Agency
37
164. Amber Green, ILA 1
Northwest Regional Office
37
168. Deb Dumontere, ILA 1
Salish Kootenai Tribe
36
168. Larry McKeighen, ILA 1
Pima Agency
36
168. Ken Lewis, ILA 1
Muckleshoot Tribe
36
168. Ben Kitto, ILA 1
Great Plains Regional Office
36
168. Angela Tate, ILA 1
Puyallup Tribe
36
168. Jeri Elliott, ILA 1
Eastern Oklahoma Regional Office
36
168. Gretchen Linch, ILA 1
Eastern Oklahoma Regional Office
36
175. Dorthea Garcia, ILA 2
Northern Ute Tribe
34
175. Sam Bush, ILA 1
Salt River Indian Community
34
175. Julia Cloninger, ILA 1
Morongo Band
34
175. Antoinette Kyriss, ILA 1
Winnebago Agency
34
175. Lisa Hall, ILA 1
Eastern Oklahoma Regional Office
34
175. Sheryle Kidd, ILA 1
U & O Agency
34
181. Germaine Sanchez, ILA 1
Southern Ute Tribe
33
181. Wayne Smith, ILA 1
Eastern Regional Office
33
183. Alicia Jones, ILA 2
Pima Agency
32
183. Dustin Nephi, ILA 2
Northern Ute Tribe
32
183. Paula Eagle Tail, ILA 2
Central California Agency
32
183. Reva Suazo, ILA 1
Taos Pueblo
32
183. Clara Piccoli, ILA 1
Southern Ute Tribe
32
183. Ernie Jones, Sr., ILA 1
Yavapai Prescott
32
183. Jacque Kelly, ILA 1
Rocky Mountain Regional Office
32
183. Carol Perry, ILA 1
Miami Field Office
32
183. Shirley Van Alstine, ILA 1
Minnesota Agency
32
183. Kermit Wopsock, ILA 1
Uintah & Ouray Agency
32
183. Lloyd Chism, ILA 1
Southern Plains Regional Office
32
183. Seth Jackson, ILA 1
Salt River Indian Community
32
183. Holly Gunville, ILA 1
Great Plains Regional Office
32
183. Devon Stalcup, ILA 1
Yakama Nation
32
183. Leslie Thomas, ILA 1
Eastern Oklahoma Regional Office
32
198. Vicky Larsen, ILP
St. Croix Chippewa
31
198. Antone Togiak, ILA 2
Alaska Regional Office
31
198. Deb Hamlin, ILA 1

31
201. Allan Vesely, ILA 1
Navajo Regional Office
30
201. Leanna Dreher, ILA 1

30
201. Vicky Biggs, ILA 1
Tuolumne Band
30
201. Leona Chapman, ILA 1
Cherokee Nation
30
201. Tamera Hoptowit-Hickey, ILA 1
Yakama Nation
30
201. Diane Leider, ILA 1
Rocky Mountain Regional Office
30
201. Staci Silbernagel, ILA 1
Rocky Mountain Regional Office
30
201. Darrell Laducer, ILA 1
Great Plains Regional Office
30
201. Patricia Pete, ILA 1
Forest County Potawatomi
30


Individuals no longer in Realty

Rank/Student

Organization
Points
Davis Pecusa, ILP
Hopi Tribe
148
Jeff Zander, ILP
Paiute Indian Tribe of Utah
134
Catherine Wright, ILP
Hopi Tribe
128
Warren Beckwith, ILP
Chehalis Tribe
101
Michele Honanie, ILP
Hopi Tribe
96
Luvice Hummingbird, ILP
Cherokee Nation
90
Amanda Hubbard, ILP

86
Cappy Landin, ILP
Lac du Flambeau Band
83
George Reynolds, ILP
St. Croix Chippewa
82
Jane Blankenship, ILA 2
Eastern Cherokee Tribe
78
Harold Arres, ILA 2
Soboba Band of Luseno Indians
74
Frances Totsoni, ILA 2
Navajo Nation
68
Leora Whitecrow, ILA 2

64
Janie Beasley, ILA 2
Swinomish Tribe
60
Lois Broncheau, ILA 2
Umatilla Tribe
59
Dawn Selwyn, ILA 2

56
Cristine Basina, ILA 1
Redcliff Band
56
Kay Neiss, ILA 2
Salish Kootenai Confed. Tribe
52
Stan Anderson, ILA 1

50
Fern St. Germaine, ILP
Lac du Flambeau Band
48
Grace Rouleau, ILA 1

44
Emily Melo, ILA 1

43
Rich Dembowski, ILA 2
RSM Resources
36