Certified Associates and Professionals

ICC Indian Enterprises congratulates these individuals for achieving their certification in the following categories.

Prospective employers: our certified associates and professionals have the skills and abilities to enhance your organization. Please feel free to Contact ICC as a reference for any individual on this page or to learn more about the ICC certification process.
Successfully completing a class, includes passing a test.

If your name has been left off or if your information is incorrect (Certification or Organization), please contact ICC at 603-733-7444 and we will get it corrected.

Indian Land Certification Program

Indian Land Associate – Level 1 (ILA 1)

You must successfully complete three classes


Indian Land Associate – Level 2 (ILA 2)

You must successfully complete seven classes


Indian Land Professional – (ILP)

You must successfully complete twelve classes



Alaska Region

Name

Organization
Certification
Mel Lawrence
Alaska Regional Office
ILP
Tom Hoseth
Bristol Bay Native Association
ILP
Eileen Grant-Moreau
Tanana Chiefs Conference
ILP
Dwayne Haviland
Alaska Regional Office
ILA 2
Antone Togiak
Alaska Regional Office
ILA 2
Sabrina Savo
Bristol Bay Native Association
ILA 2
Lona Schroeder
Bristol Bay Native Association
ILA 2
Cheryl Andrew
North Pacific Rim Housing Authority
ILA 2
Euphrasia Dayton-Demoski
Tanana Chiefs Conference
ILA 2
Linda Evans
Tanana Chiefs Conference
ILA 2
Grenelda Edmiston

ILA 1
Rachel White
Alaska Regional Office
ILA 1
Cyril Andrews
Alaska Regional Office
ILA 1
Catherine Wiley
Alaska Regional Office
ILA 1
Caroline Edwards
Alaska Regional Office
ILA 1
Martina Landlord
Alaska Regional Office
ILA 1
Dianne Devlin
Alaska Regional Office
ILA 1
Fred Matsuno
Alaska Regional Office
ILA 1
Joe Pleasant
Alaska Regional Office
ILA 1
Cynthia Williams
Alaska Regional Office
ILA 1
Antone Togiak
Alaska Regional Office
ILA 1
Marilyn Bremner
Alaska Regional Office
ILA 1
Paul Roehl
Alaska Regional Office
ILA 1
Joey Billy
Association of Village Council Presidents
ILA 1
Gina Douville
Association of Village Council Presidents
ILA 1
Sheila Neketa
Bristol Bay Native Association
ILA 1
Alan Backford
Bristol Bay Native Association
ILA 1
Misty Savo
Bristol Bay Native Association
ILA 1
Kenny Wilson
Bristol Bay Native Association
ILA 1
Elena Bavilla
Bristol Bay Native Association
ILA 1
Michael Kohler
Bristol Bay Native Association
ILA 1
Bruce Johnson
Bristol Bay Native Association
ILA 1
Craig Adams
Fairbanks Agency
ILA 1
Vickie Fawcett
Metlakatla
ILA 1
Marilyn Egoak
OVK-KIRAC Kwethluk
ILA 1
Paul Michaels
OVK-KIRAC Kwethluk
ILA 1
Tanya Ewing
Sitka Tribe
ILA 1
Tanna Carter
Tanana Chiefs Conference
ILA 1
Clara Mayo
Tanana Chiefs Conference
ILA 1
Merna Lomack Wharton
Tanana Chiefs Conference
ILA 1
Sheri Wilson
Tanana Chiefs Conference
ILA 1
Michael Tabor
Village of Kotzebue
ILA 1
Chad Nordlum
Village of Kotzebue
ILA 1
Peter Lie
Village of Kotzebue
ILA 1




Central Office

Name

Organization
Certification
Kevin Bearquiver
Central Office
ILP
Crucita Grover
Central Office
ILA 1
Nancy Pierskalla
Central Office
ILA 1
Katherine Nunan
Central Office
ILA 1
Vivid Peevey
Central Office
ILA 1




Eastern Region

Name

Organization
Certification
Jane Blankenship
Eastern Cherokee
ILA 2
Mary DePerry
Eastern Regional Office
ILA 2
Frances McCoy
Cherokee Agency
ILA 1
Darlene Whitetree
Cherokee Agency
ILA 1
Patty Buchanan
Eastern Cherokee
ILA 1
Diana Long
Eastern Cherokee
ILA 1
Suzanne Meisner
Eastern Regional Office
ILA 1
Donna Springwater
Eastern Regional Office
ILA 1
Wayne Smith
Eastern Regional Office
ILA 1
Samson Boyd
Eastern Regional Office
ILA 1
Lorraine Keys
Narragansett Tribe
ILA 1
Tony Tomah
Houlton Band of Maliseet Indians
ILA 1




Eastern Oklahoma Region

Name

Organization
Certification
Gail Primeaux
Miami Field Office
ILP
Norma Eli
Cherokee Nation
ILA 2
Luvice Hummingbird
Cherokee Nation
ILA 2
Kim Wall
Cherokee Nation
ILA 2
Leora Whitecrow
Cherokee Nation
ILA 2
Melanie Daniel
Choctaw Nation
ILA 2
Darla Yocham
Muscogee Creek Nation
ILA 2
Darla Yocham
Quapaw Tribe
ILA 2
Ron Kaiser
Wyandotte Tribe
ILA 2
Flossie Girty
Cherokee Nation
ILA 1
Dennis Chuculate
Cherokee Nation
ILA 1
John Compelube
Cherokee Nation
ILA 1
Haskell Murphy
Cherokee Nation
ILA 1
Radena Rutherford
Cherokee Nation
ILA 1
Angela Drewes
Cherokee Nation
ILA 1
Cynthia Switzer
Cherokee Nation
ILA 1
Priscilla Arneecher
Cherokee Nation
ILA 1
Marshea Halterman
Cherokee Nation
ILA 1
Butch Garner
Cherokee Nation
ILA 1
Josephine Wilson
Chickasaw Agency
ILA 1
Jeff 0’Dell
Chickasaw Agency
ILA 1
Brad Fortner
Chickasaw Nation
ILA 1
David Taylor
Chickasaw Nation
ILA 1
Steven Flowers
Choctaw Nation
ILA 1
Jean McAnally
Choctaw Nation
ILA 1
Jay Burgess
Choctaw Nation
ILA 1
Sandra Carey
Eastern Oklahoma Regional Office
ILA 1
Justin Vann
Eastern Oklahoma Regional Office
ILA 1
Rhonda Loftin
Eastern Oklahoma Regional Office
ILA 1
Jeri Elliott
Eastern Oklahoma Regional Office
ILA 1
Lisa Hall
Eastern Oklahoma Regional Office
ILA 1
Leslie Thomas
Eastern Oklahoma Regional Office
ILA 1
Gretchen Linch
Eastern Oklahoma Regional Office
ILA 1
Carol Musick
Eastern Oklahoma Regional Office
ILA 1
Roxane Weldon
Eastern Shawnee Tribe
ILA 1
Carol Perry
Miami Field Office
ILA 1
Lou Ann Smith
Muscogee Creek Nation
ILA 1
Sonya Lytch
Muscogee Creek Nation
ILA 1
Steve Bruner
Muscogee Creek Nation
ILA 1
Kathy Hamilton
Muscogee Creek Nation
ILA 1
Sabrina Pike
Muscogee Creek Nation
ILA 1
Lanissa Jack
Muscogee Creek Nation
ILA 1
Melissa Currey
Osage Agency
ILA 1
Judi Hill
OST – Osage Agency
ILA 1
Trenton Stand
Quapaw Tribe
ILA 1
Becky Mahurin
Quapaw Tribe
ILA 1
Tiffany Rogers
Quapaw Tribe
ILA 1
Jeff Bluejacket
Quapaw Tribe
ILA 1
Charlene Keah-tigh
Seneca Cayuga Tribe
ILA 1
Mona Ellis
Talihina Agency
ILA 1
Nanette Harjo
Wewoka Agency
ILA 1
Roger Butler
Wewoka Agency
ILA 1
Evelyn Heathcott
Wewoka Agency
ILA 1
Julie Wills
Wyandotte Tribe
ILA 1




Great Plains Region

Name

Organization
Certification
Florence Halfred
Cheyenne River Agency
ILP
Rhonda LeBeau
Cheyenne River Agency
ILP
Vonny ShortBull
Rosebud Sioux Tribe
ILP
LaVerne Parker
Winnebago Agency
ILP
Kitty Tiger
Cheyenne River Agency
ILA 2
Rick Clifford
Great Plains Regional Office
ILA 2
Wanda Zoellner
Great Plains Regional Office
ILA 2
Lucion LaFontaine
Great Plains Regional Office
ILA 2
Faith Nordling
Great Plains Regional Office
ILA 2
Laura Twiggs
Great Plains Regional Office
ILA 2
Phyllis Archambault
Standing Rock Agency
ILA 2
Bonnie Good Bird
Three Affiliated Tribes
ILA 2
Richard Pease
Three Affiliated Tribes
ILA 2
Jonelle Abe
Three Affiliated Tribes
ILA 2
Diana Lewis
Three Affiliated Tribes
ILA 2
Bill Hale
Three Affiliated Tribes
ILA 2
Fay Houghton
Winnebago Agency
ILA 2
Monica Flores
Winnebago Agency
ILA 2
Verlyn Fasthorse
Cheyenne River Agency
ILA 1
Don Red Thunder
Cheyenne River Agency
ILA 1
Richard Ward
Cheyenne River Agency
ILA 1
Goldie Stroup
Cheyenne River Sioux Tribe
ILA 1
Sandra Isburg
Crow Creek Agency
ILA 1
Nilah Solomon
Great Plains Regional Office
ILA 1
Dean Webb
Great Plains Regional Office
ILA 1
Marlene Erickson
Great Plains Regional Office
ILA 1
Stephanie Sam
Great Plains Regional Office
ILA 1
Rosalyn LaPointe
Great Plains Regional Office
ILA 1
Holly Gunville
Great Plains Regional Office
ILA 1
Benjamin Kitto
Great Plains Regional Office
ILA 1
Tim LaPointe
Great Plains Regional Office
ILA 1
Terri Bearheart
Great Plains Regional Office
ILA 1
Joann Traversie
Great Plains Regional Office
ILA 1
Eugene Tso
Great Plains Regional Office
ILA 1
Greta White Elk
Oglala Sioux
ILA 1
Pat Brewer
Oglala Sioux
ILA 1
Leroy Chase
Oglala Sioux
ILA 1
Gerald Thompson
Sisseton Agency
ILA 1
John Two Stars
Sisseton Agency
ILA 1
Joanne Smith
Spirit Lake Sioux
ILA 1
Fred Fox
Three Affiliated Tribes
ILA 1
Jolene Whitman
Three Affiliated Tribes
ILA 1
Beverly Hall
Three Affiliated Tribes
ILA 1
Damon Williams
Three Affiliated Tribes
ILA 1
Laurie Alberts
Three Affiliated Tribes
ILA 1
Rae Ann Williams
Three Affiliated Tribes
ILA 1
Diane Lewis
Three Affiliated Tribes
ILA 1
Theodora Bird Bear
Three Affiliated Tribes
ILA 1
Tina Malnourie
Three Affiliated Tribes
ILA 1
Marva Pretends Eagle
Three Affiliated Tribes
ILA 1
Angela Stewart
Three Affiliated Tribes
ILA 1
John Bearstail
Three Affiliated Tribes
ILA 1
Ken Hall
Three Affiliated Tribes
ILA 1
Ernest Pourier
Winnebago Agency
ILA 1
Barkley Payer
Winnebago Agency
ILA 1
Tammie Poitra
Winnebago Agency
ILA 1
Antoinette Kyriss
Winnebago Agency
ILA 1
Crystal Ross
Winnebago Agency
ILA 1
Bertha Marks
Yankton Sioux
ILA 1



Midwest Region

Student

Organization
Certification
Donna Lynk
Bad River Band
ILP
Marion Duffy
Great Lakes Agency
ILP
Pam Vande Venter
Great Lakes Agency
ILP
Lenore Bigboy
Great Lakes Agnecy
ILP
Cappy Landin
Lac du Flambeau Band of Chippewa
ILP
Fern St. Germaine
Lac du Flambeau Band of Chippewa
ILP
Annabell Kingbird
Minnesota Agency
ILP
George Reynolds
St. Croix Band of Chippewa Indians
ILP
Vicki Larsen
St. Croix Band of Chippewa Indians
ILP
Michelle Dufek
Great Lakes Agency
ILA 2
Sandy Dietz
Great Lakes Agency
ILA 2
Dena Mortenson
Great Lakes Agency
ILA 2
Carol Carlson
Lac du Flambeau Band of Chippewa
ILA 2
Della Kingbird
Leech Lake Band
ILA 2
Diane Baker
Midwest Regional Office
ILA 2
Renee Jones
Midwest Regional Office
ILA 2
Christine Herman
Minnesota Agency
ILA 2
Patricia Olby
Minnesota Agency
ILA 2
Diane Wilson
Oneida Nation
ILA 2
Carla J. Clark
Oneida Nation
ILA 2
Scott Lowe
St. Croix Band of Chippewa Indians
ILA 2
Cathey Eidem
White Earth Band
ILA 2
Megan Bakken
White Earth Band
ILA 2
Rebecca Jackson
White Earth Land Office
ILA 2
Marge Lemieux
Bad River Band
ILA 1
Sharon Lemieaux
Bad River Band
ILA 1
James Wabindato
Bad River Band
ILA 1
Jackie Villebrun
Bois Forte Reservation
ILA 1
Fran White
Fond du Lac Band
ILA 1
Diane Mrozik
Fond du Lac Band
ILA 1
William Vogel
Grand Portage Band
ILA 1
Antonio Swader
Grand Portage Band
ILA 1
Carole Kraft
Great Lakes Agency
ILA 1
Heidi Soulier
Great Lakes Agency
ILA 1
Linda Bristol
Great Lakes Agency
ILA 1
Carla Bigboy
Great Lakes Agency
ILA 1
Patricia Berlin
Great Lakes Agency
ILA 1
Heidi Gordon
Great Lakes Agency
ILA 1
Rita Strom
Great Lakes Agency
ILA 1
Gail Pufall
Great Lakes Agency
ILA 1
Susan Vandeventer
Great Lakes Agency
ILA 1
Ava DeFord
Great Lakes Agency
ILA 1
Laurie LePlavy
Great Lakes Agency
ILA 1
Joni Guenther
Great Lakes Agency
ILA 1
Ritchie Brown
Ho-Chunk Nation
ILA 1
Patricia Hanson
Ho-Chunk Nation
ILA 1
Penny Ybarra
Ho-Chunk Nation
ILA 1
David Anthony
Hannahville Indian Community
ILA 1
Walter LaBarge
Lac du Flambeau Band
ILA 1
Sandra Wiggins
Lac du Flambeau Band
ILA 1
Zoya Mayo
Lac du Flambeau Band
ILA 1
Mike Zimmerman
Lac du Flambeau Band
ILA 1
Rebecca Jacobson
Leech Lake Band
ILA 1
Sally MacArthur

ILA 1
Valerie Greene
OST – Midwest Regional Office
ILA 1
Heather Demery
Midwest Regional Office
ILA 1
De Springer
Midwest Regional Office
ILA 1
Jewell Pretty Weasel
Midwest Regional Office
ILA 1
Michelle Davidson
Midwest Regional Office
ILA 1
Russell Baker
Midwest Regional Office
ILA 1
Pamela Butterfield
Midwest Regional Office
ILA 1
LuAnne Mieloszyk
OST – Midwest Regional Office
ILA 1
Michelle Basina
OST – Midwest Regional Office
ILA 1
Cristine Basina
Midwest Regional Office
ILA 1
Wendy Meierotto
Midwest Regional Office
ILA 1
Lora Bresette
Midwest Regional Office
ILA 1
Renee Vanderventer
Midwest Regional Office
ILA 1
Lorraine Brien
Midwest Regional Office
ILA 1
Courtney Gesinger
Midwest Regional Office
ILA 1
Gail Pufall
Midwest Regional Office
ILA 1
Coleen Weous
Mille Lacs Band of Ojibwe
ILA 1
Janis Zschokke
Minnesota Agency
ILA 1
Tom Burr
Minnesota Agency
ILA 1
Shirley Van Alstine
Minnesota Agency
ILA 1
Gene Virden
Minnesota Agency
ILA 1
Ann Garrigan
Minnesota Agency
ILA 1
Dawn Bedeau
Minnesota Agency
ILA 1
Shannon Heisler
Minnesota Agency
ILA 1
Jill Swedberg
Minnesota Agency
ILA 1
Lisa Scott
Minnesota Agency
ILA 1
Fanessa Schneider
Minnesota Agency
ILA 1
Harriet Kindness
Oneida Nation
ILA 1
Bernice Elm
Oneida Nation
ILA 1
Phyllis Johnson
Oneida Nation
ILA 1
Michelle Powless-Crouch
Oneida Nation
ILA 1
Lisa Metoxen
Oneida Nation
ILA 1
Tina Skenandore
Oneida Nation
ILA 1
Beverly Skenandore
Oneida Nation
ILA 1
Eleanora Smith
Oneida Nation
ILA 1
Kurt Jordan
Oneida Nation
ILA 1
Jennifer Gautreaux
Oneida Nation
ILA 1
Sharon Alvarez
Oneida Nation
ILA 1
Sandra Egbert
Oneida Nation
ILA 1
Renita Hernandez
Oneida Nation
ILA 1
Rebecca Webster
Oneida Nation
ILA 1
Sandra Wondra
Oneida Nation
ILA 1
Barbara Cornelius
Oneida Nation
ILA 1
Tina Figueroa
Oneida Nation
ILA 1
Susie Berger
Red Cliff Band
ILA 1
Della M. Kingbird
Red Lake Band
ILA 1
Roberta Reynolds
St. Croix Band
ILA 1
Michael Decorah
St. Croix Band
ILA 1
Wanda McFaggan
St. Croix Band
ILA 1
Jennifer Dimka
St. Croix Band
ILA 1
Avis Bevins
White Earth Land Office
ILA 1
Ray Waukazo
White Earth Band
ILA 1
Mark Reyes
White Earth Band
ILA 1
Lori Jackson
White Earth Band
ILA 1
Robert Howard
White Earth Band
ILA 1
Rita Cannon
White Earth Band
ILA 1




Navajo Region

Student

Organization
Certification
Oma Wauneka
Fort Defiance Agency
ILP
Effie Delmar
Eastern Navajo
ILA 2
Lucillle Begay
Navajo Regional Office
ILA 2
Arlene Benally
Navajo Regional Office
ILA 2
Lena Yazzie
Navajo Regional Office
ILA 2
Frances Cayatineto
Fort Defiance Agency
ILA 2
Eileen Lujan
Eastern Navajo Agency
ILA 1
Thelma Francisco
Eastern Navajo Agency
ILA 1
Bessie Salago
Eastern Navajo Agency
ILA 1
Clarina Chee
Fort Defiance Agency
ILA 1
Nora Amasa Louis
Navajo Hopi Relocation
ILA 1
Art Slim
Navajo Nation
ILA 1
Robert Allan
Navajo Nation
ILA 1
Frances Totsoni
Navajo Nation
ILA 1
Arlinda John
Navajo Nation
ILA 1
Alfred Dehiya
Navajo Nation
ILA 1
Beverly Wauneka
Navajo Regional Office
ILA 1
Allan Vesely
Navajo Regional Office
ILA 1
Elsa Curley
Navajo Regional Office
ILA 1
LeAnn Spencer
Navajo Regional Office
ILA 1
T.J. Namingha
Navajo Regional Office
ILA 1
Priscilla Watchman
Navajo Regional Office
ILA 1
Francine Thompson
Navajo Regional Office
ILA 1
Martina Walker
Navajo Regional Office
ILA 1
Louise Gould
Navajo Regional Office
ILA 1
Vicki Biggs
Navajo Irrigation
ILA 1
Erika Walker
Navajo HIS
ILA 1
Sarita Yazzied
Ramah Navajo Tribe
ILA 1
Martha Garcia
Ramah Navajo Agency
ILA 1
Donald Badoni
Shiprock Agency
ILA 1
Rosalita Thomas
Shiprock Agency
ILA 1
Selena Winney
Shiprock Agency
ILA 1
Geraldine Paisano
Western Navajo Agency
ILA 1
Wilson Napoleon
Western Navajo Agency
ILA 1




Northwest Region

Student

Organization
Certification
Warren Beckwith
Chehalis Tribe
ILP
Nasha Flores
Colville Tribe
ILP
Dale Denney
Makah Tribe
ILP
Marie Marquez
Muckleshoot Indian Tribe
ILP
Amy Boucher
Muckleshoot Indian Tribe
ILP
Norma Corwin
Muckleshoot Indian Tribe
ILP
Chester Earl
Puyallup Tribe
ILP
Sally McMaster
Puyallup Tribe
ILP
Willa Rollins-Evers
Colville Tribe
ILA 2
Betty Parisien
Colville Tribe
ILA 2
Victoria Circle
Colville Tribe
ILA 2
Theresa Bracco
Colville Tribe
ILA 2
Robin Rosenbaum
Colville Tribe
ILA 2
Willis Waggoner
Colville Tribe
ILA 2
Christine Buckminster
Colville Tribe
ILA 2
Tracy Olsen
Lummi Tribe
ILA 2
Amanda Hubbard
Muckleshoot Indian Tribe
ILA 2
H Monica Walker
Muckleshoot Indian Tribe
ILA 2
Kay Neiss
Salish Kootenai Confed. Tribes
ILA 2
Janie Beasley
Swinomish Tribe
ILA 2
Merla Rae Martin
Swinomish Tribe
ILA 2
Lois Broncheau
Umatilla Tribe
ILA 2
Carmen Parkins
Warm Springs Agency
ILA 2
Guy “Bud” Robbins
Yakama Agency
ILA 2
Hilary Owens
Yakama Nation
ILA 2
Shawn Tahkeal-Manjarrez
Yakama Nation
ILA 2
Lisa Warwick
Yakama Nation
ILA 2
Ursula Yallup
Yakama Nation
ILA 2
Karen Lucei
Yakama Nation
ILA 2
Denise Hill
Yakama Nation
ILA 2
Stacy McKay
Yakama Nation
ILA 2
Connie Adams
Yakama Nation
ILA 2
Vanessa Jackson
Yakama Nation
ILA 2
Johnny Yallup
Yakama Nation
ILA 2
Beverly Abrahamson
Colville Tribe
ILA 1
Ricky Joseph
Colville Tribe
ILA 1
Gerry Charette
Colville Tribe
ILA 1
Suesan Clark
Colville Tribe
ILA 1
Wilma Goggles
Colville Tribe
ILA 1
Bill Young
Colville Tribe
ILA 1
Storey Jackson
Colville Tribe
ILA 1
Meghan Finley
Colville Tribe
ILA 1
Carolee George
Lummi Nation
ILA 1
Sherri Kinley
Lummi Nation
ILA 1
Bill Ballew
Lummi Nation
ILA 1
India Rodriguez
Lummi Nation
ILA 1
Alice Langbartel
Makah Tribe
ILA 1
Ken Lewis
Muckleshoot Indian Tribe
ILA 1
Janice Maurice
Muckleshoot Indian Tribe
ILA 1
Sarah Lawson
Muckleshoot Indian Tribe
ILA 1
Bill Holway
Muckleshoot Indian Tribe
ILA 1
Mildred Penney
Northern Idaho Agency
ILA 1
Theresa Battese
Northwest Regional Office
ILA 1
Lynn Jent
Northwest Regional Office
ILA 1
Tisavera Bad Cob
Northwest Regional Office
ILA 1
Juriee Eastman-Lee
Northwest Regional Office
ILA 1
Mary Miller
Northwest Regional Office
ILA 1
Cassie Caldera
Northwest Regional Office
ILA 1
James Ration
Northwest Regional Office
ILA 1
Susan Jackson
Northwest Regional Office
ILA 1
Sherry John
Northwest Regional Office
ILA 1
Amber Green
Northwest Regional Office
ILA 1
Scott Beauvais
Northwest Regional Office
ILA 1
Dana Wilson
Northwest Regional Office
ILA 1
Stewart Jones
Puget Sound Agency
ILA 1
Eva Flying
Puget Sound Agency
ILA 1
Kelly Millhouse
Puget Sound Agency
ILA 1
Leora Circle
Puget Sound Agency
ILA 1
Angela Tate
Puyallup Tribe
ILA 1
Dennis Martin
Quinault Nation
ILA 1
Deb DuMontier
Salish Kootenai
ILA 1
Doug Dupuis
Salish Kootenai Confed. Tribe
ILA 1
Sandra Gray
Salish Kootenai Confed. Tribe
ILA 1
Beverly Petticrew
Salish Kootenai Confed. Tribe
ILA 1
Jim Steele, Sr.
Salish Kootenai Tribe
ILA 1
Vicki Kruger
Skokomish Tribe
ILA 1
Bobbie Jo Jones
Taholah Agency
ILA 1
De Ann Miller-Bonifer
Taholah Agency
ILA 1
Stephanie Quaempts
Umatilla Agency
ILA 1
Ron Hunt
Umatilla Agency
ILA 1
Ranita Jones
Umatilla Agency
ILA 1
Buffy Hines
Umatilla Agency
ILA 1
Randy Scott
Warm Springs Tribe
ILA 1
Tess Blodgett
Yakama Agency
ILA 1
Virginia Lallashute
Yakama Agency
ILA 1
Inez Strong
Yakama Agency
ILA 1
Bud Robbins
Yakama Agency
ILA 1
Monica Sampson
Yakama Nation
ILA 1
Michelle Trevino
Yakama Nation
ILA 1
Kim Smartlowit
Yakama Nation
ILA 1
Rhoda Strom
Yakama Nation
ILA 1
Deborah TwoHatchett
Yakama Nation
ILA 1
Julia Hill
Yakama Nation
ILA 1
Dora Quaempts
Yakama Nation
ILA 1
Reuben Bending
Yakama Nation
ILA 1
Elkay Lamebull
Yakama Nation
ILA 1
Tamera Hoptowit-Hickey
Yakama Nation
ILA 1
Rocco Clark
Yakama Nation
ILA 1
Sophie Gregg
Yakama Nation
ILA 1
Angela Begay
Yakama Nation
ILA 1
Devon Stalcup
Yakama Nation
ILA 1




OST – Albuquerque

Student

Organization
Certification
Alan Cherry
OST – Albuquerque
ILA 2
Barbara Bearskin
OST – Albuquerque
ILA 1
Marilyn Esplain
OST – Albuquerque
ILA 1
Helen Cooper
OST – Albuquerque
ILA 1
Paul Price
OST – Albuquerque
ILA 1




Pacific Region

Student

Organization
Certification
Bobbie Jo Henry
Central California Agency
ILP
Arvada Wolfin
Central California Agency
ILP
Kim Yearyean
Pacific Regional Office
ILP
Paula Eagle Tail
Central California Agency
ILA 2
Rayola Eder
Central California Agency
ILA 2
Teresa Lone Wolf
Central California Agency
ILA 2
Denise E. Garcia
Central California Agency
ILA 2
Karen Woodard
Morongo Band
ILA 2
Maxine Sutherland
Northern California Agency
ILA 2
Bill Saffel
Northern California Agency
ILA 2
Julie Hector
Northern California Agency
ILA 2
Jaimie Parisot
Northern California Agency
ILA 2
Michael Ngo
Pacific Regional Office
ILA 2
Roxanna Tom
Pacific Regional Office
ILA 2
Bruce Beyal
Palm Springs Agency
ILA 2
Belinda Ray
Palm Springs Agency
ILA 2
Claudia Salgado
Palm Springs Agency
ILA 2
Ollie Beyal
Palm Springs Agency
ILA 2
Calvin Ray
Palm Springs Agency
ILA 2
Harold Arres
Soboba Band
ILA 2
Beverly Sweetwater
Southern California Agency
ILA 2
Martha Willis
Southern California Agency
ILA 2
Tom Hendricks
Tuolumne Band of Mi-Wuk
ILA 2
Connie Medina
Agua Caliente Band of Cahuilla Indians
ILA 1
Joy Valdez
Agua Caliente Band of Cahuilla Indians
ILA 1
Elaina Doyle
Central California Agency
ILA 1
Victoria Garcia
Central California Agency
ILA 1
Theresa Lonewolf
Central California Agency
ILA 1
Debbie Baldy
Central California Agency
ILA 1
Michelle Jefferson
Central California Agency
ILA 1
Adrian Drake
Hoopa Tribe
ILA 1
Julia Cloninger
Morongo Band
ILA 1
Aaron Pepatphong
Morongo Band
ILA 1
Sandie Barnett
Morongo Band
ILA 1
Maxine Sutherland
Northern California Agency
ILA 1
Fred Garcia
Pacific Regional Office
ILA 1
Diana Wuerth
Pacific Regional Office
ILA 1
Michael Ashley
Pacific Regional Office
ILA 1
Michael Cannon
Pacific Regional Office
ILA 1
Lorrae Russell
Pacific Regional Office
ILA 1
Paula Eagle Tail
Pacific Regional Office
ILA 1
Jennifer Stedman
Pacific Regional Office
ILA 1
Reginald Captain
Pacific Regional Office
ILA 1
Patricia Neal
Pacific Regional Office
ILA 1
Debbie Baldy
Pacific Regional Office
ILA 1
Lela Rivera
Pacific Regional Office
ILA 1
Cynthia Brafford
Pacific Regional Office
ILA 1
Jason Vanderheide
Pacific Regional Office
ILA 1
Janice Whipple DePina
Pacific Regional Office
ILA 1
Don Magee
Pala Band
ILA 1
Matthew Kirkland
Palm Springs Agency
ILA 1
Bernadine Saldana
Palm Springs Agency
ILA 1
Rhonda Rabano
Round Valley Indian Tribe
ILA 1
Louise Lockhart
Southern California Agency
ILA 1
Linda Caigoy
Southern California Agency
ILA 1
Kimberly Revilla
Southern California Agency
ILA 1
Moriah Snyder
Southern California Agency
ILA 1
Roberta Wolfe
Tlingit Haida
ILA 1
Veronica Lima
Torres-Martinez Band
ILA 1
Joe Loya
Torres-Martinez Band
ILA 1
Vickie Biggs
Tuolumne Band of Mi-Wuk
ILA 1




Rocky Mountain Region

Student

Organization
Certification
Darryl Sanchez
Northern Cheyenne Agency
ILP
Stephanie Brady
Northern Cheyenne Agency
ILP
Merrilee Red Robe
Northern Cheyenne Agency
ILP
Laurena Holds
Crow Agency
ILA 2
Peggy Doney
Fort Belknap Tribe
ILA 2
Stephanie Brady
Northern Cheyenne Agency
ILA 2
Merrilee Red Robe
Northern Cheyenne Agency
ILA 2
Mary Ann Bearcomesout
Northern Cheyenne Agency
ILA 2
Jo-Ellen Cree
Rocky Mountain Regional Office
ILA 2
Mamie Charette
Rocky Mountain Regional Office
ILA 2
Lonnie Iron Bear
Assiniboine Sioux Tribe
ILA 1
Roberta Arnoux
Blackfeet Agency
ILA 1
Rachel Croff
Blackfeet Agency
ILA 1
Mark Magee
Blackfeet Tribe
ILA 1
Edna Long Time Sleeping
Blackfeet Tribe
ILA 1
Marcy Hagberg
Blackfeet Tribe
ILA 1
Holli Galbreath
Blackfeet Tribe
ILA 1
Aurelia Stops
Crow Agency
ILA 1
Carol Goodluck
Crow Agency
ILA 1
Joyce Goodluck
Crow Agency
ILA 1
Minnie Fitzpatrick
Crow Agency
ILA 1
Kathleen Flatmouth
Crow Agency
ILA 1
Lavaune Fitzpatrick
Crow Agency
ILA 1
Carla Morning
Crow Agency
ILA 1
Shana Ten Bear
Crow Agency
ILA 1
Veronica Pretty on Top
Crow Agency
ILA 1
Alfredine Snell
Crow Agency
ILA 1
Verna First Chief
Fort Belknap Agency
ILA 1
Benny W. Rider
Fort Belknap Agency
ILA 1
Velva Doore
Fort Belknap Agency
ILA 1
Bonnie Belt
Northern Cheyenne Agency
ILA 1
Dana Tallbull
Northern Cheyenne Agency
ILA 1
Betty Bird
Northern Cheyenne Agency
ILA 1
Marge Eagleman
Northern Cheyenne Agency
ILA 1
Robyn Spang
Northern Cheyenne Agency
ILA 1
Cassandra Sandcrane
Northern Cheyenne Agency
ILA 1
David LittleWhiteman
Northern Cheyenne Agency
ILA 1
Rick Wolfname
Northern Cheyenne Agency
ILA 1
Sarah Fallsdown
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Bruce Loudermilk
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Jacque Kelley
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Rose Rennie
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Safara Big Lake
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Ramona Bear Claw
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Maranda Black Eagle
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Jana Brockie
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Deanna Comeau
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Jolene Fritzler
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Amber Green
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Michelle Hotomanie
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Michelle Jefferson
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Jolene Kills Pretty Enemy
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Diane Leider
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Misty Little Light
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Arlene Maxwell
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Georgia Not Afraid
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Shirley Pease
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Marilyn Salway
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Staci Silbernagel
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Denise Stops
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Veronica Bends
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Brenda Schilf
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Dawn Old Elk
Rocky Mountain Regional Office
ILA 1
Samantha Big Knife
Wind River Agency
ILA 1
Ardena Spoonhunter
Wind River Agency
ILA 1
Velina Sage
Wind River Agency
ILA 1
Trisha Cachelin
Wind River Agency
ILA 1
Jodi Schamber
Wind River Agency
ILA 1
Letitia Black
Wind River Agency
ILA 1
Alanna Moralez
Wind River Agency
ILA 1
Mary Lou Birkhimer
Wind River Agency
ILA 1
Ed Lone Fight
Wind River Agency
ILA 1




Southern Plains Region

Student

Organization
Certification
Darnell Day
OST – Concho Agency
ILP
Nellie Cadue
Kickapoo Tribe
ILP
Ann Alexander
Shawnee Field Office
ILP
Carey Griffin
Horton Agency
ILA 2
Penny Beaver
Anadarko Agency
ILA 1
Karen Hignite
Anadarko Agency
ILA 1
Gil Aitkens
Anadarko Agency
ILA 1
Julie Anderson
Anadarko Agency
ILA 1
Gary Rogers
Caddo Tribe
ILA 1
Gus Porter
Citizen Potawatomi Tribe
ILA 1
Michele Duncan
Citizen Potawatomi Tribe
ILA 1
Mary Wabnum Mitchell
Horton Agency
ILA 1
Lea Tsotaddle
Iowa Tribe of Oklahoma
ILA 1
Damon Williams
Kickapoo Tribe
ILA 1
Sophia Horse
Pawnee Agency
ILA 1
La Vena Dominguez
Ponca Tribe
ILA 1
Ann DeCoteau
Prairie Band Potawatomi
ILA 1
Tom Wabnum
Prairie Band Potawatomi
ILA 1
Robin Phillips
Southern Plains Regional Office
ILA 1
Lloyd Chism
Southern Plains Regional Office
ILA 1




Southwest Region

Student

Organization
Certification
Elaine Hunt Sanshu
Southwest Regional Office
ILP
Clara Lovato
Southern Pueblos Agency
ILP
Annette Torivio
Jicarilla Agency
ILA 2
Darrell Tafoya
Northern Pueblos Agency
ILA 2
Stephen Martinez
San Ildefonso Pueblo
ILA 2
Liza Rose Yazzie
Southwest Regional Office
ILA 2
Dori Duran
Southwest Regional Office
ILA 2
Mike Anspach
Southwest Regional Office
ILA 2
Earl Samuel
Tesuque Pueblo
ILA 2
Harold W. Sando
Jemez Pueblo
ILA 1
Veronica Julian
Jicarilla Agency
ILA 1
Manuel Myore
Jicarilla Agency
ILA 1
Freda Wabnum
Jicarilla Agency
ILA 1
T J Robinson
Laguna Agency
ILA 1
Ron Mead
Picuris Pueblo
ILA 1
Sarita Yazzie
Ramah Navajo
ILA 1
Martha Garcia
Ramah Navajo
ILA 1
Robert Jenkins
Santa Clara Pueblo
ILA 1
Kimberly Sisneros
Santa Clara Pueblo
ILA 1
Erma Waquie
Southern Pueblos Agency
ILA 1
Clara Piccoli
Southern Ute Indian Tribe
ILA 1
Germaine Sanchez
Southern Ute Indian Tribe
ILA 1
Valerie Sanchez
Southern Ute Indian Tribe
ILA 1
Pathimi Goodtracks
Southern Ute Indian Tribe
ILA 1
Alan Hayes
Southwest Regional Office
ILA 1
Jeremy Rogers
Southwest Regional Office
ILA 1
Rusty Coffey
Southwest Regional Office
ILA 1
Dennis Wilson
Southwest Regional Office
ILA 1
Randolph Long
OST - Southwest Regional Office
ILA 1
Ruth Scott
Southwest Regional Office
ILA 1
Bernice Coriz
Southwest Regional Office
ILA 1
Dawn Selwyn
Southwest Regional Office
ILA 1
Eldred Lesansee
OST - Southwest Regional Office
ILA 1
Bernice Clayton
Ute Mountain Agency
ILA 1
Reva Suazo
Taos Pueblo
ILA 1




Western Region

Student

Organization
Certification
Stephanie Stevens
Colorado River Indian Tribe
ILP
Julia Molina
Gila River Indian Community
ILP
Denise Begay
Hopi Agency
ILP
Michele Honanie
Hopi Tribe
ILP
Davis Pecusa
Hopi Tribe
ILP
Robert Charley
Hopi Tribe
ILP
Rozelda Namingha
Hopi Tribe
ILP
Catherine Wright
Hopi Tribe
ILP
Jeff Zander
Paiute Tribe of Utah
ILP
Liz Listo
Papago Agency
ILP
Annette Ahill
Papago Agency
ILP
Joanna Johnson
Pima Agency
ILP
Janice Jones
Pima Agency
ILP
Holly Hunt
Pima Agency
ILP
David Murray
Uintah & Ouray Agency
ILP
Paula Black
Uintah & Ouray Agency
ILP
Johnna Blackhair
Uintah & Ouray Agency
ILP
Michael Mathews
Uintah & Ouray Agency
ILP
Pamela Martin-Cuch
Uintah & Ouray Agency
ILP
Roxane Poupart
Western Regional Office
ILP
Cheryl Ethelbah
White Mountain Apache Tribe
ILP
Christine Lowe
Fort Mojave Indian Tribe
ILA 2
Duane Stewart
Gila River Indian Community
ILA 2
Merwin Kooyahoema
Hopi Tribe
ILA 2
Clay Hamilton
Hopi Tribe
ILA 2
Denise Begay
Hopi Agency
ILA 2
Dorothea Garcia
Northern Ute Tribe
ILA 2
Rudy Myore
Northern Ute Tribe
ILA 2
Elizabeth Siow
Papago Agency
ILA 2
Rachel Antone
Papago Agency
ILA 2
Alicia Jones
Pima Agency
ILA 2
Kimberly Antone
Pima Agency
ILA 2
Jergen DeJolie
Pima Agency
ILA 2
Frances Joe
Pima Agency
ILA 2
Leonardine Thomas
Pima Agency
ILA 2
Delores Polk
Salt River Agency
ILA 2
Ruth Harris
San Carlos Agency
ILA 2
Paul Schlafly
Southern Paiute Agency
ILA 2
Clay Hamilton
Hopi Tribe
ILA 2
Emily Melo
Uintah & Ouray Agency
ILA 2
LuAna Thompson
Uintah & Ouray Agency
ILA 2
Dale Thomas
Uintah & Ouray Agency
ILA 2
Debbie Chapoose
Uintah & Ouray Agency
ILA 2
Spencer Nephi
Uintah & Ouray Agency
ILA 2
Sarah Arrive
Uintah & Ouray Agency
ILA 2
Kate Cesspooch
Uintah & Ouray Agency
ILA 2
Bucky Secakuku
Uintah & Ouray Agency
ILA 2
Bernice Clayton
Ute Mountain Ute Agency
ILA 2
Lillian Gallego
Western Regional Office
ILA 2
Leah Burrows
Western Regional Office
ILA 2
Gloria Koehne
Western Regional Office
ILA 2
Paul Soto
Cocopah Tribe
ILA 1
Kim Gorman
Colorado River Indian Tribe
ILA 1
Constance Zeyouma
Colorado River Agency
ILA 1
Gladys Fisher
Colorado River Agency
ILA 1
Lori Amador
Colorado River Agency
ILA 1
Virgil Townsend
Duck Valley Band
ILA 1
Carolyn Cooper
Eastern Nevada Agency
ILA 1
Glorianna Dayaye
Fort Apache Agency
ILA 1
Melissa Soulier
Fort Yuma Agency
ILA 1
Eli Jackson
Gila River Indian Community
ILA 1
Sylvia Miguel
Gila River Indian Community
ILA 1
John Roberts
Gila River Indian Community
ILA 1
Doug Torres
Gila River Indian Community
ILA 1
Harlan Bohnee
Gila River Indian Community
ILA 1
Esther Manuel
Gila River Indian Community
ILA 1
Leona Chapman
Gila River Indian Community
ILA 1
Cindy Peters
Gila River Indian Community
ILA 1
Jamie Navenma
Hopi Tribe
ILA 1
Theresa Siweumptewa
Hopi Tribe
ILA 1
Clayton Honyumptewa
Hopi Tribe
ILA 1
Dolly Namoki
Hopi Tri be
ILA 1
Max Serawop
Northern Ute Tribe
ILA 1
Leo Tapoof
Northern Ute Tribe
ILA 1
Kermit Wopsock
Northern Ute Tribe
ILA 1
Lloyd Arrowchis
Northern Ute Tribe
ILA 1
Cecil Cornpeach
Northern Ute Tribe
ILA 1
Dustin Nephi
Northern Ute Tribe
ILA 1
Doyle Cesspooch
Northern Ute Tribe
ILA 1
Angie Brown
Northern Ute Tribe
ILA 1
Cecelia Cuch
Northern Ute Tribe
ILA 1
Rozanna Cuch
Northern Ute Tribe
ILA 1
Betsy Chapoose
Northern Ute Tribe
ILA 1
Troy Thomas
Northern Ute Tribe
ILA 1
Marge Whiteplume
Northern Ute Tribe
ILA 1
Otawna Shavanaux
Northern Ute Tribe
ILA 1
Buffy Arrowchis
Northern Ute Tribe
ILA 1
Sheryle Kidd
Northern Ute Tribe
ILA 1
Sandy Hendricks
Papago Agency
ILA 1
Lawrence Snow
Paiute Tribe of Utah
ILA 1
W. Kriss Talayumptewa
Pima Agency
ILA 1
Cathy Lopez
Pima Agency
ILA 1
Cecelia Martinez
Pima Agency
ILA 1
Larry McKeighen
Pima Agency
ILA 1
Pete Overton
Pima Agency
ILA 1
Cecelia Bighand
Salt River Agency
ILA 1
Verna Espinoza
Salt River Indian Community
ILA 1
Flo Gates
Salt River Indian Community
ILA 1
Seth Jackson
Salt River Indian Community
ILA 1
Onawa Rodriguez
Salt River Indian Community
ILA 1
Dorian Martinez
Salt River Indian Community
ILA 1
Virginia Loring
Salt River Indian Community
ILA 1
Debra Arellano
Salt River Indian Community
ILA 1
Sam Bush
Salt River Indian Community
ILA 1
Adrianne Smith
Salt River Indian Community
ILA 1
Beverly Begay
San Carlos Agency
ILA 1
Verna Cassa
San Carlos Agency
ILA 1
Velma Begay
San Xavier District
ILA 1
Julie Rios
San Xavier District
ILA 1
Margaret Alvarez
San Xavier District
ILA 1
Sally Pablo
San Xavier District
ILA 1
Kellie Youngbear
Southern Paiute Agency
ILA 1
Robert Preston
Tohono O’odham Nation
ILA 1
Elaine Blackwater
Tohono O’odham Nation
ILA 1
Renelda Paya
Truxton Canon Agency
ILA 1
Wynona Sinyella
Truxton Canon Agency
ILA 1
Brian Halona
Truxton Canon Agency
ILA 1
Dinah Peltier
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Melisa Arrowchis
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Camille Yazzie
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Irene Thompson
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Barbara Powell
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Joshua Jenks
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
James Ashley
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Veranda Auld
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Betsy Chapoose
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
James MrRae
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Kelly Reyos
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Ron Desjarlis
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Sarah Jack
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Molly Duncan
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Letitia Jack
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Buffy Arrowchis
Uintah & Ouray Agency
ILA 1
Patricia Miller
Western Regional Office
ILA 1
Azurene Azure
Western Regional Office
ILA 1
Floyd Dallas
Western Regional Office
ILA 1
Sandy Hendricks
Western Regional Office
ILA 1
Ann Talayumptewa
Western Regional Office
ILA 1
Pat Murphy
Western Regional Office
ILA 1
Marchelle Lumpmouth
Western Regional Office
ILA 1
Michael Johnson
Western Regional Office
ILA 1
Diane Mitchell
Western Regional Office
ILA 1
Sharon Clark-Begaye
Western Regional Office
ILA 1
Stacey Begay
Western Regional Office
ILA 1
Ruby Altaha
White Mountain Apache Tribe
ILA 1
Ernie Jones, Sr.
Yavapai Prescott Indian Tribe
ILA 1




Other Organizations

Student

Organization
Certification
Debra Hamlin

ILA 2
Rich Dembowski
RSM Resources
ILA 2
Stan Anderson

ILA 2
Marco Rivera

ILA 2
Vickie Hudzik

ILA 1
Joy Hunt Robbins
Hunt & Associates
ILA 1
Leanna Dreher
Shaftel Law Office
ILA 1
James Bell
Army Corp of Engineers
ILA 1
Marsha Goettig
Montana State University
ILA 1
Grace Rouleau

ILA 1
Chris Thompson
Thompson Real Estate Services
ILA 1